Mistrzowie Energii

W styczniu uczniowie naszej szkoły włączyli się w konkurs „MISTRZOWIE ENERGII” organizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerowa - Państwowy Instytut Badawczy (NASK-PIB) w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE).

Filmik, przygotowany przez uczennicę klasy 8a Sandrę Sygułę, z niewielką pomocą nauczyciela informatyki Anny Musialik, który jest jednocześnie podsumowaniem naszych działań dostępny jest pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=gXWnmxHvtIo

Do konkursu włączyli się uczniowie wszystkich klas SP nr 1- łącznie około 830 uczniów, którzy brali udział w pogadankach na temat oszczędzania energii, oglądali filmiki edukacyjne oraz śpiewali piosenki. Uczniowie klas młodszych i starszych wykonali plakaty, kalendarze „Mistrzów Energii”, prace powstały na zajęciach plastycznych, jak i na lekcjach informatyki. Powstało kilka ciekawych prezentacji multimedialnych o oszczędzaniu energii i jej odnawialnych źródłach. Starsi uczniowie projektowali i wykonywali LOGO projektu  z długopisu  3D (100% biodegradowalny filament PLA). Na lekcjach języka polskiego uczniowie wymyślali wpadające w ucho hasła, tworzyli wierszyki. Na chemii uczniowie omawiali sposoby oszczędzania energii elektrycznej oraz wskazywali korzyści płynące z takich działań. Na fizyce uczyli się jak efektywnie korzystać z energii elektrycznej, co robić, aby zużywać jej mniej, rozwiązywali zadania, w których obliczali koszty zużycie energii przez różne urządzenie elektryczne w naszych domach. Rozmowy o oszczędzaniu energii poruszano również na lekcjach wychowawczych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na fakt ograniczenia czasu spędzanego przez uczniów przed urządzeniami ekranowymi w duchu hasła "Nie spędzaj tyle czasu przed ekranem, bądź swojej energii Panem".

Ponadto uczniowie sami zwrócili uwagę na fakt, że w szkole pojawiły się naklejki przy włącznikach świateł ‘gaś światło’ i nawet na przerwach w miejscach w których jest widno gaszą zbędne oświetlenie! Uczennice klasy 8 nagrały filmiki, w których pokazują zostać „Mistrzem Energii”.

Na zakończenie projektu w szkole odbyło się podsumowanie projektu w formie konferencji: uczniowie klas "0" - 3 oraz 4 - 8. Uczniowie wysłuchali piosenki autorstwa nauczyciela geografii Pana Krzysztofa Kleszcza, na temat oszczędzania energii pt. „Jak uratować planetę”, obejrzeli film edukacyjny przygotowany przez uczennice kl. 8, odpowiadali na pytania dotyczące oszczędzania energii - młodsi uczniowie w tradycyjny sposób, starsi poprzez specjalnie na tę okoliczność przygotowany przez nauczyciela informatyki quiz na stronie menti.com. Wśród młodszych uczniów odbył się konkurs na strój "Urządzenie energooszczędne", a na koniec konferencji młodsze klasy zaśpiewały piosenkę pt. "Jeden pstryk"(Lola Pola) i zatańczyli energetyczny 'Taniec połamaniec'. Starsi uczniowie wspólnie wykonali wersję karaoke piosenki Sanah, którą śpiewała dla nich Nadia Tejchman z 7a "Energii Jazz" - słowa piosenki zostały zmienione, dostosowane do potrzeb projektu "Mistrzowie Energii".

Śmiało możemy powiedzieć, że w projekt włączyli się również rodzice, którzy pomogli uczniom w przygotowaniu strojów na konkurs, a w swoich domach wspólnie z dziećmi propagowali proekologiczne postawy, a nawet liczyli żarówki i na prośbę dzieci wymieniali te zwykłe na energooszczędne - wszystko po to by pomóc naszej planecie ale również, by zaoszczędzić troszkę grosza!

Uważam, że hasło projektu #małezmianydużyefekt w naszej szkole rozpoczęło zmiany ku bardziej świadomemu wykorzystaniu energii.