Ekopracownia "Pod chmurką"
Szkoła Podstawowa nr 1 im. A. Kamińskiego wzbogaciła się o nową pracownię. Tym razem jest to pracownia ,,pod chmurką”. Na terenie placówki powstał Ogród „Spotkania z naturą” zrealizowany w ramach konkursu WFOŚ i GW w Łodzi pt. Ekopracownia „Pod chmurką”. W ramach konkursu wyłoniono najlepsze projekty polegające na zagospodarowaniu wybranego miejsca na terenie należącym do szkoły, w celu utworzenia punktu dydaktycznego na potrzeby prowadzenia zajęć terenowych z edukacji ekologicznej.
Główne założenie przy planowaniu koncepcji punktu dydaktycznego realizowanego w ramach projektu „Spotkania z naturą „ to ogród edukacyjno-sensoryczny o nazwie „ Ogród doświadczania świata”. Został on podzielony na strefy: naukowo-badawczą i sensoryczną. W strefie naukowo-badawczej będzie można poznać budowę morfologiczną skał tworzących rumowisko, poznać niektóre rośliny górskie, wyznaczyć kierunki geograficzne na „róży wiatrów”, odczytać czas na zegarze słonecznym. Różnorodność dobranych drzew, krzewów, bylin umożliwi naukę rozpoznawania roślin. Wydzielona strefa wrzosowiska umożliwi zapoznanie się z roślinnością kwasolubną. Pozwoli określić, zmierzyć odczyn gleby. Wykorzystanie energii słońca pokaże zaplanowany turystyczny panel słoneczny z akumulatorem.
Głównym założeniem strefy sensorycznej jest oddziaływanie i stymulacja 5 zmysłów: węchu, wzroku, dotyku, słuchu i smaku . Jest to kluczowe zadanie hortiterapii. Ta strefa będzie szczególnie przydatna i przyjazna dla dzieci z różnorodnymi dysfunkcjami rozwojowymi, które uczą się w klasach integracyjnych. Ogród będzie oddziaływał relaksacyjnie, polepszał stan psychofizyczny. W strefie sensorycznej wydzielono rabaty z roślinnością wonną, różnobarwną rabatę kwiatów i liści, stanowisko z roślinami o zróżnicowanej fakturze, kształcie liści. Dopełnieniem wrażeń sensorycznych będzie grządka smakowa z roślinami jadalnymi oraz szum wody w ogrodowym gejzerze. Wszystkie te miejsca uczeń odwiedzi spacerując boso po ścieżce sensorycznej wypełnionej piaskiem, żwirem, szyszkami, drobnymi otoczakami. W tej części ogrodu zaplanowano, hotelik dla owadów, zegar słoneczny.
Dyrektor ZS – P nr pani Ewa Służewska dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu.